Sunday, September 30, 2007

Thursday, May 17, 2007




Father’s Name Late Shri Kamada Kinkar Mukherjee

Mother’s Name Late Smt. Rajlakshmi Mukherjee

Date of Birth 11th December, 1935

Place of Birth Mirati, Kirnahar,
District Birbhum (West Bengal) India
Marital Status Married on 13th July, 1957

Spouse Name Smt. Suvra Mukherjee

Children Two sons and one daughter

Educational Qualifications M.A (History),
M.A (Political Science)
LL.B, D. Ltt.(Honoris Causa)
Educated at Vidyasagar College,
Calcutta University, West Bengal
Profession Teacher, Journalist and Author

Family Background - Father was a freedom fighter, was imprisoned for more than 10 years, participated in all Congress movements from 1920, was a member of AICC, and West Bengal Legislative Council (1952-64), President, District Congress Committee, Birbhum (WB)

Permanent Address - 2-A, 1st Floor, 60/27, Kabi Bharti Sarani (Lake Road), Kolkata-700029, Tel: (033) 24648366

Delhi Address- (i) S-22, Greater Kailash-II, New Delhi-110048 (ii)13, Talkatora Road, New Delhi-110001 Tel: (011) 23737623,

Position held in Union Govt. -

(i) Deputy Minister, Industrial Development from February, 1973 to January, 1974.
(ii) Deputy Minister, Shipping and Transport from January, 1974 to October, 1974.
(iii) Minister of State for Finance from October, 1974 to December, 1975.
(iv) Minister of Revenue and Banking (Independent Charge) from December, 1975 to March, 1977.
(v) Cabinet Minister of Commerce and Steel & Mines from January, 1980 to January, 1982.
(vi) Cabinet Minister of Finance from January, 1982 to December, 1984 with additional charge of Ministry of Commerce and Supply, September to December 31, 1984.
(vii) Depurty Chairman, Planning Commission, June 1991 to May, 1996.
(viii) Cabinet Minister of Commerce from January 1993 to February, 1995.
(ix) Cabinet Minister of External Affairs from February, 1995 to May, 1996.
(x) Cabinet Minister of Defence, from 22nd May, 2004.

Position held in Parliament

(i) Elected to Rajya Sabha July, 1969.
(ii) Re-elected to Rajya Sabha 1975, 1981,1993 and 1999. Elected to 14th Lok Sabha on 13th May, 2004.
(iii) Deputy Leader, Congress Party in Rajya Sabha 1978-80.
(iv) Leader of the House, Rajya Sabha 1980-1985.

(v) 1996 onwards

(a) Member, Business Advisory Committee (b) Member, Committee on Privileges. (c) Member, Committee on Rules.

(vi) Member, Consultative Committee for External Affairs 1996-99.
(vii) Chairman, Department- related Parliamentary Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests 1997.
(viii) Chairman, Department-related Parliamentary Standing Committee on Home Affairs, June 1998 onwards.
(ix) Leader of the House, Lok Sabha, June, 2004 till date.

Position held In Congress Party

(i) Member, Congress Working Committee (the highest policy making body of Indian National Congress) from 27th January, 1978 to 18th January, 1986 and again from 10th August, 1997 till date.
(ii) President, West Bengal Pradesh Congress Committee 1985 and from August, 2000 till date.
(iii) Member, Central Parliamentary Board, AICC 1978-1986.
(iv) Treasurer, All India Congress Committee, 1978-1979.
(v) Treasurer, Congress(I) Party in Parliament 1978-1979.
(vi) Chairman, Economic Advisory Cell, AICC. 1987-1989.
(vii) Chairman, Campaign Committee of AICC for conducting National Elections to Parliament in 1984, 1991, 1996 and 1998.
(viii) General Secretary, AICC 1998-1999.
(ix) Chairman, Central Election Coordination Committee, AICC from 28th June, 1999 onwards.
(x) Member, Central Election Committee, AICC from 12th December, 2001 onwards.

Position held In International Organisations

Member: (I) Board of Governors – (a) International Monetary Fund 1982-1985.
b) World Bank, 1982-1985
(c) Asian Development Bank, 1982-1985
(d) African Development Bank, 1982-1985.
(ii) Chairman, Group 24 (a Ministerial group attached to IMF and World Bank) 1984.
(iii) Presided over SAARC Council of Ministers Conference, May 1995 and November 1995.

Honors and Distinctions conferred

(i) Rated as one of the best five Finance Ministers of the world for the year 1984 according to a survey of Euro Money, journal published from New York.

(ii) Conferred Best Parliamentarian Award for 1997.

(iii) His leadership in the Ministry of Finance and other Economic Ministries was well acclaimed, nationally and internally. He was considered as the key figure in formulating economic policies of the nation for a long term. Under his stewardship India earned the distinction of not withdrawing the last installment of IMF loan to the extent of Us$1.1 billion. He was considered as ranking Minister and presided over the Cabinet meeting of the Union in the absence of the Prime Minister during 1980-1985.

Book Published

(i) Midterm Poll –1969
(ii) Beyond Survival: Emerging Dimensions of Indian Economy – 1984
(iii) Off the Track –1987
(iv) Saga of Struggle and Sacrifice –1992
(v) Challenges Before the Nation (on Indian National Congress)- 1992.

Pranab Mukherjee... Future President Of INDIA